Az "anime" szó az angol "animated"-ből származik. Az anime nem egyetlen stílus vagy műfaj, hanem a japán rajzfilmek összefoglaló neve. Tulajdonképpen japán "rajzfilm". Nálunk, a nyugati kultúrában a rajzfilmek gyerekeknek készülnek, de Japánban az anime nem. Felnőttek is nézik egyaránt, sőt, olyan is van, ami csak felnőtteknek szól (ilyenek a komolyabb animék, vagy a hentai, yaoi/yuri). Szinte minden anime grafikája nagyszerűen ki van dolgozva. Sok műfaja létezik: romantikus, vígjáték, akció, fantasy, dráma. stb.
Általában az animéknek van egy mangája, azaz a mangából készül később az anime.
A manga japán képregényt jelent, ami fekete fehér, és hátulról kell kezdeni az olvasást. Az oldalakat és a szöveget így fentről lefelé, jobbról balra kell nézni/olvasni. Vannak úgynevezett doujinshi-k, ezek is mangák, de ezek rajongók által készítettek. Valamelyik anime vagy manga alapsztoriját és karaktereit használják fel, a történetet már ők találják ki.
Az anime jelenlegi – változó - formájában a mangához képest kissé késleltetve, a második világháború követő zaklatott lelki világú Japánban alakult ki. A japán animáció rajzstílusa a japán képregényművészetből vezethető vissza.
Osamu Tezuka tekinthető a műfaj atyának. Első (fekete-fehér) képregényei a megszólalásig hasonlítanak az 1930–1940-es évek amerikai rajzstílusára. Osamu egy nagyon vizuális forma létrehozásával kísérletezett. Tulajdonképpen a képregény rajzolási stílusát vitték át az animációs filmekbe.
Fajták:
* A filmek, amiket többnyire mozikban vetítenek, a három kategória közül a legmagasabb költségvetéssel, és a legjobb képminőséggel készülnek. Népszerű anime mozik például az Akira vagy a Chihiro szellemországban, illetve a mostanában hazánkban is népszerű Páncélba zárt szellem, és a Vándorló palota. Vannak anime filmek, amiket filmes vagy animációs fesztiválokra készítenek, ezek általában rövidebbek és alacsonyabb költségűek. Előfordul még, hogy tévésorozatok epizódjait összeszerkesztik egy filmmé, ez többnyire hosszabb lesz, mint egy átlagos mozifilm.
* Az anime tévésorozatok rövidebb, valamilyen rendszerességgel televízióban közvetített részekből állnak. Ezek általában rosszabb minőségűek az OVA-knál vagy a filmeknél, mert a produkciós költségek az összes epizódra szétterítve lépnek fel. Az epizódok tipikus hossza 23 perc, hogy reklámokkal együtt éppen kitöltsön egy félórás tévés időszeletet. Egy teljes évad 26 epizódból áll, de vannak fél évados, azaz 13 epizódon keresztül futó sorozatok is.
* Az OVA (Original Video Animation); vagy OAV (Original Animated Video) anime gyakran a televíziós minisorozatokra emlékeztet. Az OVA-k többnyire 2-20 epizódból állnak. Nevüket onnan kapták, hogy eredetileg videón jelentek meg; ma már a DVD a jellemző médium. Az OVA-k általában a filmhez közeli minőségűek. Többnyire összefüggő történetet mondanak el.
* Az ONA (Original Net Animation) egy egyelőre ritkán használt rövidítés, az OVA mintájára, csak az interneten terjesztett anime (többnyire fizetős letöltéssel). Az OVA-khoz hasonlóan magas költségvetésű illetve minőségű. Az epizódszám nem szükségszerűen alacsony.
Az anime egyre jobban kezdi felütni fejét hazánkban. Több ezzel a témával foglalkozó újság, mint például az AnimeStars vagy a Mondo, és oldal illetve rádió jelenik meg és ez az elterjedés egyre nagyobb méreteket ölt.
Szerintem mindenkinek érdemes legalább egy ilyen alkotásba bele néznie, mert meg fog lepődni rajta, hogy mennyire szórakoztató, és letudja kötni az ember figyelmét.